Na zahradu pergolu nebo altán?

 

Chybí vaší zahradě dřevěná stavba, pod kterou by bylo posezení a relaxační prostor? Nestačí vám už jen stín od slunečníku a chtěli byste stavbu ze dřeva, která ochrání před slunečními paprsky a navíc bude dominantní stavbou celé zahrady a zkrášlí její vzhled? Dřevěné stavby jsou na zahradě velmi vítané. Základními druhy pro vytvoření zahradního posezení jsou pergoly a altány. Jaká jsou jejich specifika a pro který druh se rozhodnout?

 

Pergola – klasická dřevěná stavba s univerzálním využitím

Základním dřevěným přístřeškem pro vytvoření zahradního posezení jsou pergoly. Osvědčená a jednoduchá konstrukce z masivních hranolů a pultovou střechou. Výhodou pergol je právě jejich jednoduchost přirozená elegance. Dají se využít na volných plochách zahrad i ke zdi domu jako zastřešení terasy. Díky jednoduché, ale stabilní konstrukci se dají pergoly vyrábět v mnoha různých velikostech a tvarech. Důležité je, aby byla konstrukce z kvalitních, řádně vysušených dřevin a jednotlivé konstrukční hranoly byly spojeny tradičním způsobem na dlab a čep.

 

Altán – větší elegance do zahrad

Dřevěné altány jsou určeny všem majitelům rodinných domů se zahradou, kteří si potrpí na větší eleganci vybavení zahrady. Altány jsou na rozdíl od pergol více zaměřené na design a elegantní vzhled. Jejich vzhledu je ovšem zapotřebí podřídit také vybavení zahrady. Důležitý je i správný výběr místa pro altán. Buď na otevřené ploše, kde se altány stanou dominantou zahrady, nebo v rohu zahrady, kde se vytvoří relaxační koutek.

 

Vybírejte u kvalitních výrobců

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda si pořídíte altán nebo pergolu, nechte si poradit od profesionálů. Navštivte výrobce dřevěných zahradních staveb, který má ve své nabídce oba dva druhy a s ním se domluvte. Na základě vašich požadavků a potřeb vám zkušená firma může pomoci s výběrem. Případně také vytvořit návrh altánu nebo pergoly na míru, přesně podle vašich požadavků.

 

Specializovaného výrobce dřevěných zahradních staveb najdete na www.domky-delta.cz.