Větrání je na první pohled zanedbatelná záležitost. Většina domácností se k otevření okna uchyluje pouze v případě už nesnesitelného horka nebo beze zbytku vydýchaného vzduchu. Přesto však větrání odjakživa patří k základním hygienickým požadavkům a v posledních letech se právě s nástupem plastových oken a dveří stává neopomenutelnou součástí každého dne. Přinejmenším by jí tedy být mělo. Ano, neustálý růst cen energií pochopitelně nutí jak domácnosti, tak podnikatelské subjekty řešit problém úniku tepla. Větrání však i přesto musí zůstat ve Vašem hnízdečku samozřejmostí. Požadavky na neustálé vylepšování tepelně izolačních vlastností oken nutí výrobce uchylovat se i k vylepšování vlastností těsnících. A zde přichází na scénu zvýšená vlhkost vzduchu a škodlivin na takovém místě.
Uživatelé starých typů oken a dveří jsou navyklí na jakési nepřetržité větrání pomocí spárových netěsností, stará okna a dveře totiž proudu vzduchu prakticky nekladla jedinou překážku. Nicméně v případě moderních plastových oken a dveří s mnoha těsnícími prvky, izolačním zasklením a celoobvodovým kováním je pravidelné větrání skutečnou nutností. Netoužíte-li tedy po všudypřítomné vlhkosti, potažmo plísních, což je jeden z mnoha nepříjemných a horko těžko eliminovatelných důsledků zanedbaného provětrávání místností. Tyto produkty jsou totiž v oblasti úspory energie naprostou jedničkou a proud vzduchu při plně zavřené kličce prakticky nemá šanci.
Co všechno vlhkost vytváří a ovlivňuje? V první řadě je to především nárazová vlhkost, tj. vaření, praní, ale i například sprchování. Vlhkost tedy tím pádem ve většině případů napadá místnosti jako je kuchyně a koupelna, ale i ložnice. Kromě něčeho tak základního však vlhkost ovlivňuje a stupňuje i samotný počet osob, které v bytě či domě žijí a také to, jak často a jak intenzivně se doma vyskytují. Mladý pár, ve kterém oba partneři z určitého důvodu tráví ve svém bytě či domě minimum času, se bude potýkat s vlhkostí a jejími důsledky znatelně méně, než například čtyřčlenná rodina s několika domácími mazlíčky a akváriem. Ano, i akvárium vlhkost znatelně ovlivňuje. Akvária, pokojové rostliny, nevhodně umístěné zdroje tepla.
Dalším důležitým faktorem je také přívod vzduchu pro plynové spotřebiče v domácnosti, jako jsou sporáky nebo plynové kotle aj. Každý z těchto spotřebičů má jiný výkon a potřebné množství spalného vzduchu.
Jako pomůcka pro potenciální omezení kondenzace v místnostech může sloužit vlhkoměr. Naměřené údaje mohou v domácnosti fungovat jako varování před nežádoucí vlhkostí a rovněž členy domácnosti vést k pravidelnému větrání. Správná vlhkost v bytě by se měla pohybovat mezi 40-60 %.
Rovněž nábytek nebo záclony mohou hodnotu vlhkosti v místnosti značně ovlivňovat a to jak jinak než neblaze. Nábytek by měl stát několik centimetrů od stěny a záclony by v žádném případě neměly viset před topením, ale dosahovat pouze k okennímu parapetu.
Pokračování příště.