Jak se staví roubenky ve 21. století?

 

Roubenka je druhem stavby, který je známý a využívaný již několik staletí. Charakteristická stavba je ovšem natolik důmyslná a nadčasová, že dokáže splňovat i vysoké nároky v současném stavebnictví. Ačkoliv některé technologie výstavby a postupy musely být v závislosti na současné trendy pozměněny. Roubenky v klasickém designu jsou velmi oblíbeným typem staveb i v současnosti. A to jak pro rekreační objekty, tak pro rodinné domy. Jejich obliba navíc stále stoupá. Jakým způsobem se staví moderní roubenky? Na to jsme se podívali u společnosti Roubenky Roubal, specialisty na výstavbu klasických dřevostaveb.

 

Vše začíná základy

Základy jsou pro všechny druhy staveb nepostradatelné a platí to pochopitelně i pro roubenky. Každá roubenky je postavena na armované betonové desce na základových pásech o šíři 40 cm. Konkrétní provedení základové desky se vždy odvíjí od druhu terénu a podloží. Základy jsou od konstrukce samotného domu odděleny hydroizolačními svařovanými pásy. Pod podlahou je tepelná izolace překrytá separační folií. Volba podlahy v přízemí je na volbě klienta.

 

Samotná konstrukce obvodových zdí a příček

Po vytvoření základů přichází pro roubenky a poloroubenky nejtypičtější část konstrukce – obvodové zdi a příčky. Podezdívka pod vnějším roubením je vždy tvořena Porothermem, hydroizolace, tepelnou izolací a přírodním obložením. Samotné roubení je tvořeno z kvalitních smrkových hoblovaných trámů spojených na rybinu. Mezery v trámoví jsou vyplněny pružnou minerální vatou a stavba tak dostává vynikající tepelné i zvukové izolační parametry. V případě poloroubenek může být část obvodového zdiva tvořena i porothermem o šíři 44cm a zateplením. Příčky v dolní části stavby jsou tvořeny opět porothermem o šíři 10-15 cm. V podkroví jsou příčky tvořené sádrokartonem.

 

Střecha

Od základů se začínáme dostávat až ke střešní konstrukci. Štít domu může být tvořen dřevěným roštem nebo porothermem. Na samotnou vazbu střešní konstrukce je opět využito kvalitní, opracované smrkové dřevo s tradičními tesařskými spoji. Celá konstrukce střechy je opatřena nátěrem proti plísním a škůdcům. Vazba je připravena na pokládku betonových tašek.

 

Další vybavení?

Po dohodě s klientem lze vždy na stavbě provádět ještě další práce. Při objednání roubenky na klíč vám bude roubenka kompletně vybavena a zařízena tak, aby byla připravena k okamžitému nastěhování. Pokud nemáte zájem o realizaci na klíč, můžete si sami vybrat, zda si chcete od firmy nechat zařídit také okna, dveře, střešní krytinu, úpravy terénu, podlahy, omítky, krby a další vybavení. Společnost Roubenky Roubal nabízí také vybavení interiéru roubenek dobovým nábytkem.

 

Detailní informace o stavbě a fotografie realizovaných staveb najdete na www.roubenkyroubal.cz.