Proč se opět zvyšuje obliba eurooken?

 

Ještě před patnácti lety byla obliba dřevěných oken téměř na bodu mrazu. Na trhu byl dominantní jen jeden druh stavebních výplní, a tím byla plastová okna. Ta trhu dominují dodnes, ale již ne s tak drtivou převahou. V posledních letech se navíc velmi výrazným způsobem zvýšila poptávka také po oknech ze dřeva. Čím to je?

 

Za prvé je to jejich přírodní design a elegance

Velký vliv na zvýšenou oblibu eurooken mají trendy moderní architektury. Ty totiž dlouhodobě preferují v místnosti využití přírodních materiálů, a právě dřeva nejvíce. Vrací se proto do obliby dřevěné podlahy, nábytek z masivu a také dřevěná okna. I některé ostatní druhy oken mohou nabízet povrchovou úpravu v provedení imitace dřeva, ale je to stále jen imitace. Elegance originálu prostě imitace nedosahují.

 

Přirozené vlastnosti dřeva

Dřevo je také pro výrobu oken materiálem, s téměř dokonalými vlastnostmi. Plastová ani hliníková okna nejsou schopna interiér větrat. Při nedostatečném větrání tak mnohdy dochází k vlhnutí interiéru a ke vzniku plísní. Dřevo propouští vzduch a místnosti dokáže větrat. Propouští vzduch, ale nikoliv chlad. Pokud dojde k poškození rámu oken, tak dřevo se dá opravit. Pokud dojde k poškození plastu nebo hliníku, je zapotřebí výměna oken. Dřevěná eurookna jsou prakticky bezúdržbová. Stačí je jen pravidelně přetírat a máte vystaráno.

 

Izolační vlastnosti plně vyhovují moderním trendům

Jedním z hlavních důvodů, proč plastová okna téměř vytlačila eurookna z trhu, byly i hodnoty izolačních vlastností obou druhů. Dřevěná okna nebyla schopna dosahovat takových hodnot, jako okna plastová. I to se ale změnilo. Díky novým technologiím výroby už i moderní eurookna dokáží splnit i náročné požadavky moderní architektury na tepelně-izolační vlastnosti. Některé modely mohou být dokonce využity na pasivní stavby. Je ovšem nutné najít specializované výrobce.

 

Jednoho z nejspolehlivějších výrobců všech druhů oken, včetně dřevěných, najdete na www.vekra.cz.