Dřevostavby jsou stále oblíbenějším typem staveb určených ke stálému bydlení i k rekreaci z mnoha důvodů. Domy ze dřeva krásně a nenápadně zapadnou do okolní přírody na rozdíl od nevkusných domů upozorňujících na sebe jedovatě barevnými fasádami. Jejich financování je nenáročnější, ať už v počáteční fázi pořízení nemovitosti nebo později při běžném provozu. Bydlení v úsporné dřevostavbě nezatěžuje tolik životní prostředí, pro jejich majitele je typický láskyplný vztah k přírodě.
Pořízení dřevostavby
Většinou je prvním krokem před stavbou domu pořízení pozemku. Buďto stavební parcela v rodině už je, nebo je třeba místo na stavbu koupit. Některé firmy nabízející dřevostavby zajistí i vhodný pozemek.
Další náročnou fází je výběr stavební firmy a konkrétního domu, který bude co nejlépe vyhovovat svým užitnými vlastnosti i vzhledem. Před pár lety bylo typické, že se dřevostavba utajovala pod barevnou fasádou. Dnes už se použitý materiál používá i zvenčí a vypadá velmi krásně ve spojení s okolní loukou, ovocnými stromy, bylinkovou zahrádkou, rybníčkem. Přechod mezi domem a okolím je nenásilný a přirozený.
Dřevostavba má své výhody i finanční, cena plnohodnotného malého domu pro 1 -2 osoby začíná už na 350 tis., pro čtyřčlennou rodinu na 600 tisících. K pořízení takovéto nemovitosti se výborně hodí stavební spoření. Po šesti letech střádání má rodina k dispozici našetřené prostředky navýšené o úrok a státní podporu. Navíc má nárok na získání výhodného úvěru ze stavebního spoření, přičemž se podmínky nemění po celou dobu splácení.
Náklady na vytápění a provoz domácnosti
Bydlení v dřevostavbě je velmi úsporné. Záleží na použitých technologiích, způsobech vytápění, při kterých se dají ušetřit desetitisíce ročně. Náklady na vytápění energeticky úsporného bydlení může být poloviční než u klasické stavby. Současné domy tohoto typu se osazují solárními panely v kombinaci s dalšími moderními a úspornými systémy vytápění. Po zatopení se dřevostavba díky svým výborným izolačním vlastnostem rychle zahřeje.